آخرين مطالب
پيوندها
 

                                 " بازی بزرگ" نوشته ی: پیتر هاپکرک    ترجمه ی : محمد قجقی

                                  توضیح: سال ها به میلادی است و مقاله بسال 1997 نوشته شده است.

711- یک سپاه عرب ( مسلمان) سند را به تصرف در آورد.

1175-1026 سلطان محمود غزنوی،هند شمالی را مورد حمله قرار داد.

1206-1175- محمد غوری، شش بار به هند یورش برد.

1240-1219 خاک روسیه به دست مغولان افتاد.

1398- تیمور لنگ، دهلی را به باد غارت گرفت.

1480- اولین مواجهه ی مسلحانه بین روس ها- به رهبری ایوان سوم ( ایوان کبیر 1505-1462) و مغول ها در کنار رودخانه " اوگرا" به هزیمت دو طرف از یکدیگر انجامید.

1526- " بابر"هند را مورد حمله قرار داد و امپراتوری " مغولان هند" را تاسیس نمود.

 1553 – تزار ایوان چهارم ( ایوان مخوف 1584- 1547) قلعه ی " قازان " مغولان را متصرف شد.

1717- سفر هیئت اعزامی روسیه ، که به دستور تزار پتر کبیر( 1725-1682) و به رهبری شاهزاده" الکساندر بکوویچ"عازم خیوه شده بود، با قتل عام روس ها در آن شهر به پایان  رسید.

1725 –مرگ پترکبیر و شروع این داستان که او به جانشینانش ماموریت داده، برای تسلط بر جهان " هند" و کنستانتینوپل " را متصرف شوند.

1737- روس ها قلعه ی " اورنبورگ" را در شمال دریای خزر، برای مطیع کردن و کنترل قبایل قزاق ایجاد نمودند.

1739 – نادرشاه افشار، به هند حمله نمود و دهلی را برای مدت کوتاهی در تصرف داشت.

1756 – احمد شاه درانی، پادشاه افغانستان، هند را مورد تهاجم قرار داده، دهلی را غارت نمود.

1791- تزارینا" کاترین کبیر"( 1796- 1762) نقشه ای برای رهایی هند از نفوذ فزاینده ی انگلستان مطرح می کند.

می 1798 – نیروی دریایی تهاجمی ناپلئون، فرانسه را به قصد مصر و هند ترک نمود.آغازفعالیت " لرد ولزلی " به عنوان " فرمانده ی کل" برای گسترش قلمروی امپراتوری در حال رشد هند. دریا سالار" نلسون "  نیروی دریایی فرانسه را در نزدیکی " اسکندریه " مغلوب ساخت و بدین ترتیب ، در ماه اوگوست، تهدید نسبت به هند، منتفی گردید.

تابستان 1800- سروان" جان ملکم " هیئت سیاسی بریتانیا، نزد شاه ایران را سرپرستی نمود، که به امضای دو قرار داد منجر گردید.

1801- تزار پل اول( 1801- 1796) به ناپلئون پیشنهاد حمله ی مشترک به هند را ارائه می دهد. او نیروی تهاجمی به هند اعزام می نماید، اما به زودی با مرگ وی - در ماه ژانویه- آن نیرو فر خوانده می شود.

سپتامبر 1801 تزار الکساندر اول ( 1825- 1801) گرجستان را ضمیمه ی خاک روسیه می کند.

ژوئن 1804- قوای روسیه ایروان ، مرکز ارمنستان، تحت حاکمیت ایران را محاصره می کند. انگلستان به کمک ایران نمی شتابد.

می 1807 ناپلئون قراردادی با شاه ایران ( فتح علیشاه) امضاء نمود که باعث قطع رابطه ی ایران با انگلستان شد و اجازه ی عبور قوای فرانسه از خاک ایران را داد.

تابستان 1807 – لندن مطلع می شود که " ناپلئون" پس از مغلوب ساختن روس ها ، به الکساندر اول پیشنهاد حمله ی مشترک به " هند " را داده است.

می 1808- دومین ماموریت ملکم در ایران، به امضای قرارداد جدیدی با انگلستان منجر می شود که مانع عبور قوای دیگر کشور ها از قلمروی ایران ، برای حمله به هند، می گردد.

مارس- ژوئن1810- ستوان" هنری پوتینجر" و سروان" چارلز کریستی" از طریق بلوچستان به ایران سفر می کنند تا راه احتمالی دسترسی به هند ، برای یک ارتش مهاجم ، را مورد بررسی قرار دهند.

ژوئن1812- ناپلئون به روسیه هجوم می آورد، بنابر این احتمال هرگونه حمله ی مشترک به هند ، از بین می رود. نیروی نظامی تحت امر ژنرال " کوتلیا روسکی" قوای ایران را در کنار رود " ارس" گرفتار شکست کرده، قلعه ی " لنکران" در کنار دریای " خزر" را متصرف می شود.

1813- عهد نامه ی "گلستان شاه ایران را مجبور می سازد از تمامی قلمروی خود در شمال رود "ارس" شامل: گرجستان، باکو" و حق کشتی رانی در دریای خزر، چشم پوشی نماید." جان مکدونا لد کینیر" کتاب " تاریخچه ی جغرافیایی امپراتوری ایران" را که راه های احتمالی حمله به هند را مطرح می کند، انتشار می دهد.

مارس 1814- الکساندر اول فاتحانه وارد پاریس می شود." کنگره ی وین" نقشه ی اروپا را مجدداً ترسیم می کند. روسیه قسمت عمده ای از خاک لهستان را تصاحب می نماید

1817- سر رابرت ویلسون کتاب " طرح نیروی نظامی و سیاسی روسیه" را می نویسد و نسبت به گسترش منطقه ای روسیه ، هشدار می دهد.

تابستان- دسامبر 1819- سروان" نیکولای موراویف" ماموریتی فردی به خیوه، جهت تماس با خان، انجام می دهد، تاقدرت نظامی او را ارزیابی نماید و وضع اسرای روسی را مور بررسی قرار دهد.

مارس 1820- " ویلیام مور کرافت" مسافرتی از هند ، از طریق " لاداخ" به مقصد" بخارا" جهت تهیه اسب برای " کمپانی هند شرقی" انجام داد. هیئت اعزامی روسیه پیوند های تجاری با " خان نشین بخارا" ایجاد نمود و درهای ورود کالاهای روسی را گشود.

  فوریه 1825- "مور کرافت" وارد بخارا شد . او و همراهانش در نزدیک " بلخ" به هلاکت رسیدند. در ماه نوامبر قوای روسیه تحت امر ژنرال" یرمولوف" منطقه ی بین " ایروان " و "دریاچه ی سوان" را اشغال نمود و باعث شد ایرانیان به قلمروی روسیه حمله نموده و " لنکران" را مجدداً متصرف شوند.در نوامبر روس ها بار دیگر ایروان را فتح نموده، ایران را دچار شکست قطعی می نمایند.

1828- معاهده ی " ترکمن چای" ایروان و نخجوان را ضمیمه ی خاک امپراتوری روسیه کرد و ایران را به حالت " تحت الحمایه ی آن کشور در آورد.سرهنگ" جرج دولاسی ایوانز" در مورد نقشه های روسیه را می نویسد و نسبت به طرح های روسیه برای حمله به هند هشدار می دهد.

ژانویه 1829-" الکساندر گریبایدوف" سفیر روسیه در ایران ، توسط جمعی از مردم در تهران به قتل رسید.در ماه سپتامبر 1829 موضوع قرارداد صلح بین روسیه و عثمانی در " آدریانوپول"مورد مذاکره قرار گرفت ، که برای روسیه عبور آزادانه از " داردانل" و امتیازات ویژه ی تجاری در قلمروی امپراتوری عثمانی را فراهم آورد. ایوانز " در خصوص احتمال حمله به هند بریتانیا" را می نگارد. در پائیز 1829 سروان" آرتور کونولی" مسکو را به مقصد هند از طریق قفقاز ترک می کند.

سپتامبر 1830" کونولی" وارد " هرات " می شود.

 ژانویه 1831 " کونولی" وارد مرزهای شمال غرب هند می شود. هیئت اعزامی بریتانیا، تحت ریاست " الکساندر برنز" موضوع حمل اسب از طریق رود خانه ی سند را برای " رانجیت سینگ" حاکم سیک لاهور، هم چنین امکان حمل کالاهای انگلیسی در آن رود خانه مورد بررسی قرار می دهد.

مارس 1832-آغاز سفر برنز از طریق افغانستان به بخارا، ملاقات با " دوست محمد خام" حاکم اغفان و وزیر بخارا.

ژانویه 1833- برنز و همراهانش به " بمبئی" بر می گردند.

فوریه 1833- ناوگان بزرگی از کشتی های روسیه برای حمایت سلطان عثمانی در مقابل نیروهای مهاجم مصری در " کنستانتینوپل" لنگر انداختند. عثمانی در مقابل کمک روسیه و نجات از حمله ی مصریان، قراردادی امضاء نمود که دسترسی انحصاری روسیه به داردانل را مقدور می ساخت.

1834- برنز" سفرهایی به بخارا" شرح مسافرت هایش را منتشر ساخت. کونولی" سفر به شمال هند" را به عنوان شرح مسافرت هایش، منتشر نمود. دیوید اورکوهارت، اولین تماس را با " چرکس ها" برقرار می سازد و زمینه ی استقلال آنها را از روسیه فراهم می سازد.

اکتبر 1835" دوست محمد خان" محرمانه با روس ها ، برای فتح مجدد " پیشاور" از دست" رانجیت سینگ" – متحد انگلستان" تماس می گیرد.

1836-اورکوهارت به عنوا منشی اول سفارت انگلیس در کنستانتینوپل منصوب می شود." سر جان مک نیل" کتاب " پیشرفت و موقعیت فعلی روسیه در شرق" را که شرح جزئیات گسترش روسیه در یک و نیم قرن گذشته بود، منتشر نمود. کشتی " ویکسن" متعلق به بریتانیا در ماه نومبر برای تجارت با " چرکس ها" در داخل دریای سیاه تردد می کند ، که به توقیف و ضبط کشتی توسط روسیه می لنجامد.

 پائیز 1837-ستوان" هنری راولینسون" با سروان" یان ویتکویچ" و گروهی از "قزاق ها" در شرق ایران- که هدایایی را که قرار بود به " دوست محمد" در کابل تحویل شود، به همراه داشتند- برخورد نمود. در ماه اوگوست ستوان " الدرد پوتینجر" با هدف بازدید مقدماتی از وضع دشمن وارد هرات می شود. در ماه سپتامبر برنز- که به دستور " لرد اوکلند"-فرماندار کل هند- اعزام شده بود، وارد کابل شد. در ماه نوامبر ایران محاصره ی هرات را آغاز می کند.ژانویه 1838" ائکلند" با ارسال نامه ای به " دوست محمد " از او می خواهد اندیشه ی باز پس گرفتن پیشاور را فراموش کند." دوست محمد " با "ویتکویچ" در کابل ملاقات می کند، این اقدام به بازگشت " برنز" به هند در ماه آوریل منجر می شود. در ماه ژوئن حمله ی ایران به هرات- که تئسط روسیه هدایت می شد- با رهبری " پوتینجر" دفع گردید.در همین ماه قوای انگلیسی در " جزیره ی خارک" پیاده شدند. این اقدام ، شاه ایران را مجبوربه قطع حمله به هرات  نمود.بریتانیا" رانجیت سینگ، و "شاه شجاع" – حاکم تبعیدی افغان- موافقتنامه ی محرمانه ای امضاء کردند که  بریتانیا را قادر می ساخت برای سرنگون کردن " دوست محمد" افغانستان را مورد تهاجم قرار دهد. در ماه دسامبر " سرهنگ چارلز استودارت" وارد بخارا گردید.

در بهار 1839- " رابرت برمر" کتاب" گشت و گذاری در درون روسیه "، " مارک دو کوستین" کتاب" روسیه در سال 1839" را منتشر می نمایند. در هر دو کتاب نسبت به مقاصد روسیه هشدار داده شده بود. بریتانیا افغانستان را از طریق " سند" مورد حمله قرار می دهد و بدین صورت " اولین جنگ افغان" به راه می افتد. در آوریل قوای بریتانیا و شاه شجاع وارد " قندهار" می شوند، بریتانیا در ماه "می" "غزنه" را متصرف می شود. با ورود قوای بریتانیا به کابل – که بدون جنگ و درگیری صورت گرفت- " دوست محمد خان" متواری می شود. در پائیز هیئت اعزامی روس که "ژنرال پرووسکی" در راس آن بود، از "اورنبورگ" به مقصد" خیوه" حرکت کرد . در ماه دسامبر " سروان جیمز ابوت" از هرات به مقصد خیوه عزیمت نمود.

ژانویه 1840-" ابوت" وارد خیوه می شود. هیئت اعزامی روسیه به خیوه، قبل از رسیدن به مقصد، بخاطر سرمای فوق العاده  به اورنبورگ بازگشت. در ماه مارس، ابوت از خیوه به مقصد " قلعه ی الکساندروسک" حرکت می نماید.در ماه ژوئن" شکسپیر" وارد خیوه می شود. شکسپیر بهمراه اسیران آزاد شده ی روسی از خیوه به سمت " قلعه ی الکساندروسک" به حرکت در آمد." کونولی" از کابل به مقصد بخارا حرکت نمود. شکسپیر، در ماه نوامبر ضمن عزیمت به لندن، وارد سنت پیترزبورگ گردید. دوست محمد خان، در ماه نوامبر تسلیم قوای انگلیس شد و به هندوستان تبعید گشت.

نوامبر 1841-"کونولی" وارد بخارا گردید. "برنز" و همراهان وی توسط جمعی از مردم به قتل رسیدند.در ماه دسامبر" سر ویلیام مگ ناتن" مسئول سیاسی هیئت بریتانیایی در کابل و همراهان وی ، به دست " محمد اکبر خان"- پسر دوست محمد خان به قتل رسیدند.

ژانویه 1842- بریتانیایی ها با رهبری ژنرال ویلیام الفین استون" پس از موافقت "اکبر" و تضمین سلامت آنها، کابل را ترک نمودند، اما توسط افراد قبایل افغان  در حال حرکت به سوی پادگان بریتانیا در " جلال آباد" کشتار شدند. در ماه مارس بریتانیا قوای کمکیاز هند به جلال آباد و قندهار اعزام نمود تا مقدمات حرکت به کابل را فراهم آورد. کونولی و استودارت در ماه ژوئن توسط" امیر نصر الله"در بخارا اعدام شدند.در ماه سبتامبر قوای تقویتی انگلیس به رهبری " ژنرال پولاک" و " ژنرال نات"وارد کابل شدو شکسپیر، گروگان های بریتانیایی را، که در اختیار " اکبر" بودند، نجات داد.در ماه اکتبر بریتانیایی ها پس از نابود کردن" بازار سرپوشیده ی کابل" از آن شهر خارج شدند.

ژانویه 1843- " دوست محمد خان" دوباره بر اریکه ی سلطنت در کابل جلوس می کند. بریتانیا" سند" را متصرف می شود در تابستان همین سال " تزار نیکلای اول(1855-18259)طی دیداری رسمی از انگلستان، اظهار می دارد که او " هیچ زیاده طلبی منطقه ای دیگری در آسیا ندارد. " جناب جوزف وولف کشیش" پس از مسافرتی که به آسیای مرکزی انجام داد، گزارش ماموریت به بخارا را در خصوص چگونگی سرنوشت کونولی و استودارت " به نگارش در آورد.

              1848- بروز انقلابات در سراسر اروپا، برلین، پاریس، وین، رم، پراگ و بوداپست نیکلای اول را واداشت آزادی را در روسیه محدود نماید و قشونی را برای سرکوبی قیام مجارستان اعزام نماید.

1849- بریتانیا، پنجاب را متصرف می شود و برای " کشمیر" به عنوان یک دولت مستقل، حاکمی مناسب بر می گزیند.

 1853- روس ها تا " آق مسجد" در کنار " سیر دریا" ( جیحون) پیشروی می نمایند.

 سپتامبر 1854- در طی " جنگ کریمه" قوای بریتانیا و فرانسه، بندر " سباستوپول" در کنار دریای سیاه را به محاصره در می آورند.

مارس 1855- مرگ نیکلای اول ( احتمال خود کشی او نیز مطرح شده است)

1856-" جنگ دوم تریاک" بین " بریتانیا" و "چین". شاهزاده الکساندر گور چاکوف، به وزارت امور خارجه ی روسیه منصوب می شود. تزار نیکلای دوم ( 1881-1855) در خصوص قرارداد صلح با انگلیس و فرانسه، مذاکره می کند.در ماه فوریه، کنگره ی وین محدودیت هایی را برای روسیه ایجاد می کند که شامل: قدغن شدن فعالیت کشتی های روسی در دریای سیاه نیز می شد. ایران هرات را متصرف می شود. در ماه دسامبر قوای انگلستان بندر بوشهر را در کنار خلیج فارس، اشغال می نماید. این امر شاه ایران وادار به عقب نشینی از هرات و دست کشیدن از ادعاهایش در مورد آن شهر، می سازد. بریتانیا نظریه ی" کار و کوشش نکردن ماهرانه" را در روابطش با روسیه اعمال می کند.

ماه می 1857- " شورش هندی ها" حاکمیت بریتانیا بر هند را به مخاطر ه می اندازد.

بهار 1858-" نیکولای خانیکوف" از عوامل روسیه، برای ایجاد رابطه با" دوست محمد خان" تلاش می کند، امادست رد بر سینه اش زده می شود.شورش هندی ها نهایتاً فرونشانده می شود. در ماه اوگوست" قانون هند" حق کمپانی هند شرقی برای حکومت بر هند" را ملغی و تمام قدرت را به سلطنت بریتانیا منتقل نمود. " کنت نیکولای ایگناتوف" سرپرست هیئت اعزامی روسیه به خیوه و بخارا برای پی بردن به مقدار نفوذ بریتانیا در آسیای مرکزی، عزیمت نمود.

بهار 1859- " ایگناتیف"سرپرستی هیئت اعزامی به "پکن" را به عهده گرفت و سعی نمود امپراتور را به واگذاری رسمی مناطقی که پس از جنگ دوم تریاک، روسیه به تصرف در آورده بود، وادار نماید.روس ها در نهایت" امام شامل" را مغلوب ساختند و به مقاومت در قفقاز پایان دادند.

نوامبر 1860پس از آنکه بریتانیا و فرانسه، پکن را تخلیه نمودند، ایگناتیف در مورد قرار داد " پکن " با چینی ها مذاکره نمود، در نتیجه منطقه ی وسیعی را در شمال "رود خانه ی آمور" به دست آورد.او هم چنین حق گشودن سفارتخانه در " سین کیانگ" و " مغولستان"  را کسب کرد.

1861 –چهل میلیون "سرف" روسی به عنوان بخشی از برنامه ی " اصلاحات لیبرال" در روسیه آزاد شدند.

1863 – " دوست محمد خان" هرات را به تصرف در آورد.

1864 – پیشروی روسیه در آسیای مرکزی. مرزهای جنوبی آنها با تصرف " چیمکنت"، " شهر ترکستان" و شهرهای دیگر و قلاعی در قلمروی شمالی خان خوقند، استحکام یافت." آرمینیوس وامبری" شروع به سیاحت در آسیای مرکزی نمود. در دسامبر این سال " گور چاکوف" یادداشتی در خصوص پیشروی های روسیه در آسیای مرکزی، بین کشورهای قدرتمند اروپا توزیع می کند.

ژانویه 1865 – یعقوب بگ از خوقند به کاشغر وارد می شود و برای تحکیم قدرتش در آن شهر، دست به تکاپو می زند.ژوئن همین سال روسها به رهبری" ژنرال چرنیا یف" شهر ترکستان را متصرف می شود.

می 1868-روس ها به سرداری ژنرال " کاوفمان" سمرقند را تصرف نموده، خان بخارا را مجبور می نمایند تحت الحمایگی روسیه را بپذیرد. " رابرت شاو" و "جرج هیوارد" به طور جداگانه از طریق " لاداخ" به کاشغر سفر می کنند. آنها در ماه های سپتامبر و دسامبر سعی می کنند تا با یعقوب بگ در مورد امور تجاری و تحقیقات جغرافیایی ارتباط برقرار نمایند.

زمستان 1869- روسها در " کراسنو ودوسک" قلعه ای دائمی برپا می نمایند.

جولای 1870-"هیوارد" به " پامیر" سفر می نماید، ولی در نزدیکی" دارکوت"- بین چیترال و گیلگیت، به دست افراد قبایل به قتل می رسد.

ژوئن 1871 – ژنرال " کاوفمان" دره ی ایلی را مورد تهاجم قرار دادو آن را ضمیمه ی خاک روسیه نمود. بریتانیا کابل زیر دریایی مستقیم بین" لندن" و "هندوستان" ایجاد نمود.

      بهار 1872 – روسیه هیئتی را به دربار" یعقوب بگ" جهت بحث و مذاکره در باره ی شرایط و مناسبات تجاری – که کالاهای روسی را بر اجناس انگلیسی رجحان می داد- اعزام نمود.

ژانویه 1873 – روسیه اعلام داشت که" بدخشان" و " واخان" بخشی از قلمروی" امیر افغان" است و پذیرفت که افغانستان در محدوده ی منطقه ی نفوذ بریتانیا قرار دارد. در ماه می روس ها به سرداری ژنرال کاوفمان " خیوه " را به تصرف در آوردند. در تابستان این سال هیئت تجاری بریتانیا به سرپرستی " سر دوگلاس فور سیس" عازم کاشغر شد. شیر علی امیر افغان برای انعقاد قراردادی تدافعی با انگلستان ، علیه روس ها تلاش نمود. انگلستان پیشنهاد را رد نمود.

بهار 1874 ستوان" توماس گوردون" و هیئت کوچک انگلیسی همراهش " پامیر ها "ر اکشف نمود. به جای حکومت " لیبرال" بریتانیا حزب"توری" به نخست وزیری " دیسرائیلی"به قدرت رسید. او " سیاست کار و کوشش نکردن ماهرانه" را کنار گذاشت  و  سیاست گستاخانه تری را پایه گذاری نمود.

اوگوست 1875- روسیه به سرداری زنرال کاوفمان " خوقند" را تصرف نمود.پس از وقوع شورش علیه روس ها و خان دست نشانده ی آنها، قدرت روسیه تثبیت شد.. در پائیز همین سال " خان خلات"- بولان پاس-و " کویته" را به اجاره ی دائم انگلستان در می آورد. در ماه نوامبر سروان" فردریک برن ابی" در حین مسافرتش از انگلستان، از آسیای مرکزی روسیه عبور می نمایدو " راولینسون" کتاب " انگلستان و روسیه در شرق" را منتشر می نماید.در تابستان علیه حاکمیت ترکان در " بالکان" قیام صورت می گیرد.

ژانویه 1876- " برن بی" وارد " خیوه" شد و با خان خیوه – وابسته ی روسیه- ملاقات کرد. در ماه مارس " برن بی " به بریتانیا برمی گردد تا کتابی با عنوان" اسب سواری تا خیوه" در باره ی سفرش بنویسد. در بهار 1877 روس ها علیه عثمانی اعلام جنگ نموده، پیشروی خود را ازطریق "بالکان ها و آناتولی شرقی به طرف " کنستانتینوپل آغاز کردند، اما بعداً تهاجم خود را در نزدیکی آن شر متوقف ساختند. یغقوب بگ در ماه می ، در کاشغر درگذشت. در ماه دسامبر، چینی ها مجدداً" کاشغر" را تصرف نمودند.

ژوئیه 1879- "کنگره ی برلین دستاوردهای جنگ روسیه علیه عثمانی را از آن کشور گرفت. در اوگوست، مسافرت هیئت اعزامی روسیه به کابل، به امضای قرارداد دوستی بین روسیه و افغانستان منجر می شود.بریتانیایی ها به "شیر علی" اطلاع می دهند که قصد اعزام هیئتی به کابل را دارندو خواستار عبور ایمن آن هیئت هستند.با رد درخواست انگلیسی ها از سوی شیر علی، بریتانیا در ماه نوامبر به کابل لشکر کشید و بدین صورت " جنگ دوم افغانستان" آغاز شد. در پائیز همین سال روس ها بازرسان نظامی خودرا به هرات، پامیرها و تبت فرستادند تا مقدمات و پیش بینی های لازم برای حمله ی برنامه ریزی شده به هند را - که بعداً لغو شد-فراهم آورند.

ماه می 1879- بریتانیا و افغانستان قرارداد" گندمک" را که به جنگ آنها خاتمه می داد و امتیازات مهمی به بریتانیا اعطاء می کرد، امضاء نمودند. این امتیازات شامل کنترل سیاست خارجی افغانستان می شد.در ژولای هیئت اعزامی بریتانیا به سرپرستی عالیجناب" لوئیس کاوناری" وارد کابل شد. در سپتامبر روس ها تصمیم گرفتند قلعه ی ترکمن ها در " گوک تپه" را تصرف نمایند ، ولی شکست خوردند.اعضای هیئت انگلیسی در کابل مورد حمله ی جمعی از افغان ها قرار گرفته ، به قتل رسیدند. در ماه اکتبر نیروی سرکوبگر بریتانیا به رهبری" ژنرال فردریک رابرتز" وارد کابل شد.دردسامبر برتانیا تهاجم علیه خود را خنثی نمود.

فوریه 1880 " عبدالرحمان" برادر زاده ی شیر علی از تبعید بازگشت و مدعی سلطنت شد. در بهار چینی ها تهدید کردند " کولجا" را با توسل به زور باز پس خواهند گرفت.در ژوئن پادگان بریتانیا در شهر هرات، در جنگی که در " میوند" –در نزدیکی قندهار- صورت گرفتريا، از " ایوب خان" حاکم هرات و رقیب " عبد الرحمان خان "شکست خورد. در پائیز بریتانیا موافقت نمود کابلرا تخلیه نمایدو تاج وتخت را به عبد الرحمان واگذارد، مشروط به اینکه او متعهد شود بجز بریتانیا با کشور دیگری رابطه نداشته باشد. نیروهای " رابرتز" ایوب خان را در کابل مغلوب ساخت ، اما بعداً از عبد الرحمان – که شهر کابل را متصرف شده بود- شکست خورد و از افغانستان بیرون رانده شد.روس ها شروع به گسترش راه آهن "ماوراء خزر-  از  بندر کراسنوودوسک در کنار دریای خزر به شرق نمودند." حزب توری" از "حزب لیبرال" گلادستون شکست خورد، این امر به کتار گذاشتن " سیاست پیشتازی" انجامید.

ژانویه1881-   روس ها به سرداری ژنرال" اسکوبلوف" گوک تپه را متصرف شدند و تمام افرادی را که از قلعه ی فروریخته، گریخته بودند را" قتل عام" نمودند.قرارداد " سنت پیترزبورگ"به استرداد "کولجا" توسط روسیه به چین انجامید.

فوریه 1882 – ورود ستوان" علی خانوف" به مرو برای تجسس در خصوص استحکامات دفاعی ترکمن ها در آن شهر و فراهم کردن تمهیدات لازم برای الحاق آن به روسیه. ورود " نیکلای پتروسکی{ کنسول روسیه به شهر" کاشغر"

 فوریه 1884- – مرو به چنگ روس ها افتاد.

1885 – " چالز ماروین" کتاب های زیادی در مورد" روابط انگلیس و روسیه" می نویسد، از جمله کتاب" روس ها در برابر دروازه های هرات". در بهار " وابری" در خصوص خطر روسیه در آسیا" در شهر لندن به صراحت سخن رانی می کند. در ماه مارس روس ها به سرکردگی ستوان" علی خانوف" شهر افغانی " پنج ده" را در میانه ی راه مرو به هرات، متصرف شدند. هیئت نظامی بریتانیا به سرپرستی " ویلیام لاکهارت" برای نقشه برداری از " چیترال" و " هونزا" حرکت می کنند. کمسیون مشترک مرزی اغفانستان کار خود را برای نشانه گذاری مرز افغانستان آغاز مینماید.

1886- " حزب توری" مجدداً در انگلستان به قدرت می رسد و در نتیجه به "سیاست پیشتازی" برمی گردد.

1887- کمسیون مرزی مشترک افغانستان، مرزهای آن کشور – به استثنای مرزهای شرقی- را تثبیت می کند.در ماه های آوریل- دسامبر ستوان" فرانسیس یانگ هازباند" از طریق خاک چین، از پکن به هند سفر می کند.

تابستان 1888-" جرج کرزن" در آسیای مرکزی سیاحت می کند و بعداً کتاب " روسیه در آسیای مرکزی و مسئله ی انگلستان- روسیه" را به نگارش در می آورد." آندرو دالگلیش" تاجر اسکاتلندی" در منطقه ی " قرا قورام پاس" به قتل می رسد.

دسامبر1889" یانگ هازباند"سرپرستی هیئتی را به " هونزا" بعهده می گیرد، تا به حاکم آنجا در خصوص هر گونه حمله به تاجران انگلیسی، هشدار دهد

 اوگوست- دسامبر1889-" یانگ هازباند"و " جرج مک کارتنی" ضمن بازدید از " پامیر ها" به کاشغر، مسافرت می نمایند. " مک کارتنی" به عنوان کنسول انگلیس در کاشغر به کار می پردازد.

جولای 1891- گزارش هایی به لندن می رسد که روس ها در حال برنامه ریزی برای انضمام " پامیرها" می باشند.در ماه اوگوست، یانگ هازباند با قوای روسی در پامیر ها مواجه می شود که ادعای مالکیت تزار بر منطقه ی مرزی افغانستان- چین را داشته اند.در ماه نوامبر نیروهای بریتانیا و کشمیر علیه " هونزا" لشکر کشیدند، که به انضمام آن به هند بریتانیا، انجامید.

1892- " حزب توری" در انتخابات بریتانیا از حزب " لیبرال" گلادستون، شکست خورد.

1893- روس ها در " پامیر ها" با افغان ها و چینی ها در گیر شدند." پیتر بدمایف"- مغولی از طایفه ی " بوریات"، طرحی در خصوص تحت نفوذ روسیه در آوردن امپراتوری چین ، به "الکساندر سوم" ارائه داد.

فوریه 1895- بریتانیا به سرکردگی " جرج رابرتسون" به " چیترال" لشکر کشید و شخص مورد نظر خود را بر تخت حکومت آنجا مستقر نمود. در ماه مهاس" اومرا خان" حاکم" سوات" قوای بریتانیا را در داخل قصری در "چیترال" به محاصره در اورد. در آوریل نیروهای کمکی بریتانیا به سرکردگی سرهنگ" جیمز کلی" انگلیسی ها را در  چیترال آزاد می سازد و به محاصره پایان می دهد.

1898 – روسیه پایگاه دریایی آب گرم " پورت آرتور" را از چین به دست می آورد. " لرد کرزن" به عنوان " نایب السلطنه ی هند" منصوب می شود.

 1900- شورش " مشتزنان" در چین به اشغال " پکن" توسط قدرت های اروپایی منجر می شود. در آوریل هیئن اعزامی بریتانیا به " لهاسا" به سرپرستی " یانگ هازباند" توسط " تبتی ها" باز گردانده می شود. در بهار دومین هیئت اعزامی بریتانیا به لهاسا می رود.

فوریه 1904- حمله ی "زاپن" به ناوگان روسی در " پورت آرتور" باعث آغاز جنگ روسیه- ژاپن شد. در ژانویه قوای تبتی در مسیر جاده ی لهاسا به دست بریتانیایی ها قتل عام شدند. در اوگوست قوای بریتانیا وارد لهاسا گردید.

ژانویه 1905- " پورت آرتور" به تصرف ژاپن در آمد. در ماه می ژاپن ناوگان دریایی روسیه در دریای بالتیک را در "گذرگاه تسوشیما" نابود نمود.در سپتامبر روسیه و ژاپن با امضای قراردادی به جنگ پایان می دهند. در سپتامبر هیئت بریتانیایی، لهاسا" را ترک می کند. " لیبرال ها" حزب" توری" را شکست دادند. انقلاب روسیه، تزار نیکلای دوم(1917- 1894) را وادار می کند ، اولین پارلمان" دوما" را بپذیرد. او بعداً آن را منحل می سازد.

اوگوست 1907- پیمان انگلستان- روسیه رسماً به " بازی برزگ" پایان داد.

 1911- سقوط سلسله ی " منچو" در چین و تاسیس " جمهوری چین".

اوگوست 1914- بریتانیا و روسیه به عنوان متفق( اتفاق مثلث) وارد جنگ جهانی اول شدند. اکتبر- اوگوست 1917- انقلاب روسیه به فروپاشی جبهه ی شرق در جنگ و کسب قدرت توسط" شورای تاشکند" در شهر تاشکند منجر شد. حکومت موقت خودمختار ترکستان،در ماه نوامبر در "خوقند" ایجاد گردید. در دسامبر" لنین" اعلامیه ای منتشر نمود و میلیون ها " اسیایی را به پیروی از الگوی بلشویک ها، فراخواند.

ژانویه 1918- " حکومت موقت مسلمان ترکستان خود مختار" به " شورای تاشکند" اطلاع می دهد که قصد دارد " پارلمانی " تشکیل دهد که یک سوم کرسی های آن به غیر مسلمانان اختصاص خواهد یافت. " شورای تاشکند" با حمله به " خوقند" هزاران نفر از مسلمانان را قتل عام می کند. در ماه مارس بلشویک ها اولین تشبثات را برای تصرف " بخارا" انجام می دهند. در ژوئن سرهنگ " پرسی اترتون" به جان " مک کارتنی" کنسول بریتانیا در "کاشغر" می شود.بلشویک ها " تزلر نیکلای دوم و خانواده اش " را به قتل می رسانند.در جولای سرهنگ " بیلی" از کاشغر و از آسیای مرکزی عبور می نماید.در اوگوست نیروهای بریتانیایی در نزدیکی " عشق آباد" با بلشویک ها در گیر می شوند. " بیلی" وارد تاشکند می شود. متعاقباً " مک کارتنی" نیز ه آن شهر وارد می گردد. در اکتبر " بیلی" متواری می شود و سرکرده ی " روس های سفید" یعنی" پل نازارف"در تاشکند، دستگیر می گردد. در نوامبر جنگ جهانی اول با متارکه ی جنگ، به پایان می رسد.

ژانویه 1919- شورش ضد بلشویکی در "تاشکند" به رهبری " اوسیپوف" به آزادی " نازارف"می انجامد، اما بزودی مغلوب بلشویک ها می شود. قوای بریتانیا دستور خروج از منطقه ی عشق آباد و باز گشت به " مشهد" را دریافت می کنند.در مارس اولین اجلاس کمونیست بین الملل" کمینترن" با هدف ایجاد شورای جهانی، در مسکو تشکیل می شود.در ماه می ، ا " اما ن الله" پادشاه افغانستان، حمله ی کوتاه و نا موفقی به هند انجام میدهد، که امروزه از آن به عنوان" سومین جنگ افغان" نام برده می شود.در اکتبر " بیلی" تاشکند را به عنوان افسر" چکا" ترک می نماید.او در دسامبر بخارا را به مقصد مرز ایران ترک می کند.

ژانویه 1920-" بیلی" و همراهان او وارد مرزهای ایران می گردند. واحد ویژه ی اطلاعاتی برای مقابله با بلشویسم و آگاهی از فعالیت های "کمینترن" در هند تشکیل می شود. در فوریه" میخائیل فرونزه"برای رهبری ارتش سرخ علیه شورشیان مسلمان" با سماچی" وارد آسیای مرکزی می گردد. در آوریل ا م.ان.روی- کمونیستی هندی، برای ملاقات با لنین عازم مسکو می شود. در تابستان 1920 نازارف موفق می شود از کاشغر بگریزد. شکست نهایی قوای روس های سفید و پایان اتفاق مثلث در جنگ داخلی روسیه. در سپتامبر اجلاس کمینترن در باکو، با نشر اعلامیه ای خواستار اعلام" جنگ مقدس مسلمانان علیه امپریالیسم" شد. در پائیز ارتش سرخ برای تصرف ورشو- لهستان اقدام می کند ، ولی مغلوب می گردد. در همین فصل " روی" پیشنهاد"  تشکیل یک سپاه در آسیای مرکزی برای حمله به هند" را ارائه می دهد. روی در نوامبر وارد تاشکند شده ، مدرسه ی نظامی سری خود را برای آموزش" سپاه خدا برای حمله به هند " را به راه می اندازد.در همین فصل " بارون اونگرن اشترنبرگ" قوای قزاق خود را به مغولستان هدایت می کند.

ژانویه- فوریه 1921- " اونگرن- اشترنبرگ" به " اورگا"( اولان باتور) مغولستان حمله کرده ، آنجا را به تصرف در می آورد. در ماخ مارس، امضای موافقتنامه ی تجاری بین لندن و مسکو، باعث شناسایی بالفعل( دو فاکتو) دولت شوروی شد. انگلیس در مقابل خواستار خاتمه دادن به برنامه های شوروی جهت سرنگون کردن حاکمیت بریتانیا در هند می شود. اونگرن- اشتنبرگ وارد قلمروی شوروی می شود و قصد بیرون راندن بلشویک ها را دارد.این امر به شکست و دستگیری او توسط بلشویک ها و تا سیس حکومت انقلابی مردم مغولستان، به عنوان اولین دولت وابسته به روسیه می انجامد. در سپتامبر " اونگرن- اشترنبرگ" در " نووسیبرسک سیبری" اعدام می شود. در فصل پائیز " انور پاشا" ژنرال ترک در مسکو با لنین ملاقات می نماید، علت دیدار ،ظاهراً برنامه ریزی جهت تصرف ترکستان چین و راه اندازی حمله به هند، به نفع بلشویک ها بود.

اوگوست 1922- انور پاشا در نبردی علیه بلشویک ها به قتل می رسد. در تابستان ،" میخائیل بورودین" وارد بریتانیا می شود. وی بعداً دستگیر شده ، به روسیه عودت داده می شود." اترتون" کاشغر را ترک می کند.

می 1923- " لرد کرزن" وزیر امور خارجه ی انگلیس با ارسال " اولتیماتومی" به مسکو، خواستار اخراج عوامل فعال علیه منافع انگلستان در آسیا می گردد.در پائیز " بوردین" وارد پکن شده، برای کمک به حکومت" کومین تانگ" دکتر" سون یات سن " عازم " کانتون" می شود.

زمستان 1924- بریتانیا اولین حکومت کارگری_ حزب کارگر- خود را برمی گزیند. در فوریه دولت بریتانیا با شناسایی قانونی( کامل) اتحاد شوروی موافقت می نماید.

مارس 1925- مرگ دکتر" سون یات سن" باعث قدرت یابی" چیانک کای شک"در حزب " کومین تانگ" و چرخش به راست در سیاست حزبی می شود.

بهار 1927- چیانک کای شک ، با حمله به کمونیست هاو چپگرایان، تعداد زیادی از آنها را قتل عام می نماید. در ماه می، حادثه ی حمله به دفتر نمایندگی تجاری شوروی در لندن، به رای تمایل دولت انگلستان به داشتن روابط جدی تر با روسیه شوروی منجر می شود.دسامبر همین سال کمونیست ها با شورش در " کانتون" موقتاً قدرت را به دست می گیرند، متعاقباً شهر توسط " کومین تانگ" تصرف می شود. در جولای" یانگ تسین هسین" حاکم " سین کیانگ" ترور شد و قدرت به چنگ" چین ، شو ، ژن " رسید.

مارس 1929- دستگیری کمونیست های هندی و تشکیل دادگاه محاکمه ی " توطئه ی میروت"

1930- دستور" چین شو ژن" دایر بر انضمام دولت شهر " هامی" به سین کیانگ، به شورش مسلمانان علیه حاکمیت چین منجر گردید.

 تابستان 1931- " ما چونگ یین" جنگ سالار مسلمان، حرکت خود را به داخل سین کیانگ، آغاز نمود.

آوریل 1933- کودتای تحت حمایت شوروی" چین شو ژن" را ساقط نمود و باعث قدرت یابی " شنگ شی تسای" گردید.

 ژانویه ی 1934- قوای " ما" وارد" ارومچی " شد. استالین به " شنگ " پیشنهاد کرد برای فرو نشاندن شورش، از قوای ارتش سرخ استفاده نماید.

38-1934 استالین در اتحاد شوروی، پاک سازی راه می اندازد.

اوگوست 1939- قرارداد عدم تجاوز بین شوروی و آلمان امضائ شد.

ژوئن 1941 – آلمان به اتحاد شوروی حمله نمود.

اکتبر 1042 " شنگ" خواستار فرا خوانده شدن مشوران روسی از "سین کیانگ" می شود. نازارف ، در آفریقای جنوبی  فوت می کند.

1944- " شنگ " از تعقیب و محاکمه های ضد کمونیستی دست می کشد و تعقیب ئ محاکمه های ضد " کومین تانگ" را آغاز  می نماید.

1949- پیروزی کمونیسم در چین.

1951" بودورون" در یک اوردوگاه کار استالینی در گذشت.

1900-" روی" در هندوستان در گذشت.

" بیلی" در انگلستان ، دار فانی را ترک گفت و" بازی بزرگ" به پایان رسید.

 

 منبع:    www.oxuscom.com/greatgame.htm 

 نویسنده:  Peter Hopkirk

20 خرداد 1389 گنبد کاووس. محمد قجقی

+ نوشته شده توسط محمد قجقی در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۳/۱۸ و ساعت 13:57 |
درباره ما

وبلاگ رسمی بنیادمختومقلی فراغی

اسامی هیئت مؤسس به ترتیب الفبا
1- دکتر رحمت قاضیانی
2- محمد قجقی
3- مهندس عبدالمجید قزلجه
4- نورمحمد نمازی
5- عبدالرحیم نیازی ساعی


نويسندگان
موضوعات
آرشيو

All Rights Reserved by pyragy.Blogfa.com © 2010

Design By: www.NovinWebGostar.com

 RSS